Ferrata - Václavské skály
Martin Altman

Václavské předměstí

54

480000 Kč

3 měsíců

Jiné


54
Ferrata - Václavské skály


●        Co je Ferrata: Ferrata, též via ferrata nebo klettersteig je označení pro zajištěnou cestu v obtížně schůdném, zejména horském terénu. Cesta je díky zajištění uzpůsobena i pro osoby bez zkušeností s horolezeckými výstupy. Zajištění je realizováno pomocí lan, která slouží jako zábradlí, dále se setkáme se stupačkami, kramlemi, žebříky apod. Ferraty jsou běžné v Alpách, ale naleznete je i na Slovensku a stále častěji i nás, v České republice, například nedaleko Hluboké či v Bechyni. Ferraty mají různou obtížnost. V Alpách jsou označovány písmeny A-F od nejjednodušších po nejtěžší.

 

●        Ferrata v Písku: okolí města Písku je malebné a břehy nad řekou jsou lemovány skalami i strmými srázy. Naším záměrem je postavit zajištěnou cestu v místě Václavských skal, na levém břehu řeky otavy. Ferratou se turisté budou moci dostat na vyhlídku a odtud budou moci se vrátit zpět, nebo pomocí visuté lávky překonat rokli na protější skalní masiv a dále po něm pokračovat zpět na turistickou stezku. Z vyhlídky se návštěvníkům naskytne nezvyklý pohled na řeku Otavu, město Písek a okolní lesy.  Půjde o ferratu, která bude dostupná každému, kdo má rád pohyb v přírodě, je sportovně založený a má chuť zkoušet nové věci.  Ferrata bude v docházkové vzdálenosti od lávky Dagmar Šimkové a samozřejmě se k ní budete moci vydat i na kole a spojit tak výstup s výletem.

 

●        Co je k návštěvě Ferraty potřeba: každý návštěvník musí mít ferratovou brzdu, sedací úvazek, přilbu a doporučují se i rukavice (aby nedošlo ke zranění dlaní či prstů ocelovým lanem). Zkušení ferratisté vybavení mají, ostatní si budou moci za poplatek vše půjčit v lezeckém centru LezeTop, (v areálu Jitex Písek), které není od zamýšlené Ferraty daleko. Další půjčovna by byla na plovárně u Václava a hotelu Sport. 

 

Město Písek je krásné a máme zde mnoho vyžití, co se pohybu týče. Ale zpestřit nabídku kvalitní a zajímavě postavenou Ferratou s dechberoucím výhledem, bude jistě obrovské plus. 

Ferrata - Václavské skály Ferrata_mapa.png.Ferrata - Václavské skály Snímek obrazovky 2023-05-04 183144.png.Ferrata - Václavské skály ferrata 2.jpg.Ferrata - Václavské skály Snímek obrazovky 2023-05-04 194220.png.Ferrata - Václavské skály Snímek obrazovky 2023-05-04 194607.png.


Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Materiální vybavení - jistící lana, kotevní kolíky, kramle, nýty, fixní body 100 1 800 180 000
Instalace jistících systémů specializovanou stavební firmou 1 290 000 290 000
Celkem 470 000