První projekt PARO je realizován, u Otavy vznikla květnatá louka
U řeky Otavy vznikl dlouhý květnatý pás, který by měl sloužit zejména pro podporu hmyzu, jenž z naší přírody mizí. Pokvete na něm více než 50 druhů květin. Jde o první projekt, který byl realizování díky podpoře získané v prvním ročníku participativního rozpočtu města Písek (PARO).


Návrh nazvaný Květnaté pásy u Otavy předložila Gabriela Čápová Kocourková. Na ostatních projektech, které získaly podporu, se pracuje. Pracovníci městských služeb založili v dubnu květnatou louku v ovocném sadu pod budovou diakonie na Jiráskově nábřeží. K výsevu byla zvolena květnatá směs Slunovrat, která osahuje semínka více než 50 druhů nejen lučních květin, jako jsou například kopretiny, hvozdíky, řepík, chrpy, řebříček, zvonky a spoustu dalších. Pro potěchu oka i pro hmyz by měla sloužit již v letos, naplno pak rozkvete v letech dalších. V létě zde přibydou ještě domečky pro hmyz a také cedule s informacemi o významu květinové louky pro přírodu a hmyz a také o ovocném sadu.  

Předkladatelka projektu upozorňovala na to, že vlivem urbanizace, klimatických změn a zejména intenzivního zemědělství mizí hmyz z naší krajiny. Jeho úloha v přírodě je však nezastupitelná. Městská zeleň má přitom šanci poskytnout hmyzu útočiště a dobré podmínky pro život. 

Petra Měšťanová, tisková mluvčí