Discgolfový park Písek
Radim Maňák

Budějovické předměstí

43

399000 Kč

5 měsíců

Děti a mládež


43
Discgolfový park Písek


Discgolfový park Písek

Cílem projektu je vybudování přírodního discgolfového parku v Písku. Z důvodu zamítnutí vybudováníní parku v lesíku Na Bejčáku jsme park museli přepracovat na lokalitu U Vodáka. Park bude moci zdarma a celoročně využít každý, kdo si donese vlastní létající talíř. Dále by se několik frisbee mohlo půjčovat v Turistickém informačním centru Písek. Jeden kvalitní talíř se dá pořídit přibližně od 300 Kč.

Co je to discgolf?

Cílem hry je, podobně jako v golfu, trefit létající talíř do koše na co nejmenší počet hodů. Po prvním výhozu hráč hází z místa, kde se disk zastavil a pokračuje, dokud netrefí cíl. Koš je obvykle vzdálený několik desítek metrů od výhoziště a běžný discgolfový park má obvykle 9 – 18 takovýchto jamek.

Pro koho je určen?

Discgolf je sport, který mohou provozovat všechny věkové kategorie. Můžou spolu hrát celé rodiny od dětí po prarodiče. Na turnajích se běžně soutěží v kategoriích pod 12 let, pod 16 let, pod 18 let, open (pro všechny), nad 40 let a nad 50 let.

Proč zrovna zde?

Původně byl záměr vybudovat tento park v bývalém vojenském prostoru u Oldřichova, ale ten nespadá do katastru města Písek a nesplňoval tím podmínky participačního rozpočtu. Proto jsme hledali novou vhodnou lokalitu.

 Jedná se o ekologický sport?

Rozhodně ano. Nejsou zapotřebí žádné stavební úpravy, úpravy terénu ani se nemusí cokoli betonovat. Všechny součásti hřiště jsou rozebíratelné a případně znovu použitelné. Hráči se navíc učí chovat k přírodě s úctou a respektem. Prakticky na žádném využívaném hřišti nenajdete odpadky ani jiný nepořádek.

Více informací o tom jak se discgolf hraje najdete ve "Škole discgolfu časopisu ABC" na https://www.youtube.com/watch?v=BPAJ-fBrTpA&list=PLz94LXwJ-1rNtMhhIZd7KWaAsi03UXqrL

Své případné dotazy pište na https://www.facebook.com/DiscgolfPisek/ 

Discgolfový park u Oldřichova a cvičné hřiště Výstaviště dana zatopkova.jpg.Discgolfový park u Oldřichova a cvičné hřiště Výstaviště kos s diskem.jpg.Discgolfový park Písek ochrana CB.jpg.Discgolfový park u Oldřichova a cvičné hřiště Výstaviště vyhoziste.jpg.


Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Vybudování discgolfového parku 1 250 000 250 000
Sekání parku 3 roky, 4 sekání za rok 12 8 000 96 000
Discgolfové disky do půjčovny 10 300 3 000
Ochrana nejvíce ohrožených stromů. 10 5 000 50 000
Celkem 399 000

Posouzení proveditelnosti

Předmět Odůvodnění Závěr Příloha
Odbor životního prostředí Umístění tohoto záměru v lokalitě U Vodáka je považováno za nevhodné. Důvodem je přírodní charakter dané lokality a těsná blízkost Přírodního parku Písecké hory. Sportovní aktivity typu discgolf s pohybem osob mimo vyznačené stezky a intenzivním sešlapem by znamenaly ohrožení některých druhů živočichů a poškozování dřevin. Projekt považujeme z pohledu umístění neproveditelný, protože discgolfové hřiště je již projektováno v rámci volnočasového parku v Oldřichově. Bude tedy zahrnuto do městských projektů v blízké budoucnosti. Neproveditelný
Městský architekt Příjemný prvek pro volné vyžití veřejnosti. Frisbee discgolf je příklad, kdy lze provozovat v přírodním prostoru sport, aniž by došlo k ohrožení zeleně. Koše i odhaziště lze modelovat s ohledem na vzrostlou zeleň (např. v Mertových sadech/ Jindřichův Hradec). Proveditelný
Odbor správy majektu pozemek je v majetku města, je zde však záměr jiného využití, jinak je to dobrý nápad Proveditelný s úpravami